Spokojny i zdrowy sen: wybieramy najlepszy materac

Komfort w czasie snu jest niezwykle ważny – każdy z nas zdaje sobie z tego doskonale sprawę. Istnieje wiele czynników poprawiających jakość nocnego wypoczynku, o które warto zadbać, by cieszyć się spokojnym snem, gwarantującym pełną regenerację organizmu i gotowość do sprostania codziennym wyzwaniom po wstaniu z łóżka. Jednym z ważniejszych elementów zdrowego i komfortowego snu jest odpowiedni materac, który zapewni nam niezbędną wygodę oraz nie narazi kręgosłupa na przeciążenia. Na ogół mamy przed sobą spory dylemat związany z funkcjonalnością oraz opłacalnością naszego zakupu. Estetyczne sofy czy popularne wersalki mogą okazać się niewystarczające w porównaniu do właściwie dopasowanego do naszych potrzeb materaca. Pozostaje jednak pytanie, czym się kierować w wyborze najlepszego materaca? Na jaki typ i model się zdecydować? Podpowiadamy.

Twardy czy miękki – oto jest pytanie

Jak pokazują badania, w łóżku spędzamy niemal 1/3 naszego życia. Komfortowy sen jest zatem niezwykle istotny. Warto więc poświęcić nieco czasu na poszukiwania najlepszego materaca, który zadba o naszą wygodę i zdrowy kręgosłup w czasie wypoczynku. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię twardości, która frapuje na ogół wiele osób. Pokutuje przekonanie, że im twardszy materac, tym lepiej i zdrowiej. Prawda jest jednak nieco bardziej złożona: materac nie powinien być bowiem ani za miękki, ani za twardy. Niestety nie istnieje jedno najlepsze rozwiązanie dla wszystkich, gdyż każdy z nas ma inną budowę ciała, a to właśnie od niej w dużej mierze uzależniona jest kwestia twardości materaca. Znaczenie ma również nasz wzrost. Zdaniem specjalistów najlepsze są materace średnio twarde, gdyż świetne dopasowują się do krzywizn kręgosłupa. Leżenie nie powinno być dla nas męczące, a mięśnie muszą być w jak największym stopniu rozluźnione. O tym trzeba pamiętać wybierając materac.

Materac a pozycja spania

Istotnym aspektem wyboru materaca jest również nasza pozycja we śnie. Eksperci radzą, by osoby śpiące na boku sięgały po materace bardziej elastyczne, w których nasze wystające części ciała, a więc biodra i ramiona mogą się lekko zagłębić. Ci z nas, którzy na ogół śpią na wznak lub na brzuchu powinni zdecydować się na model twardszy. Nie zapominajmy też o przyzwyczajeniach – niektórzy preferują miękkie, inni nieco twardsze podłoże do spania. Choć trzeba się i tym kierować, warto w tym miejscu poruszyć także kwestię wszelkich schorzeń kręgosłupa, które bardzo często determinują wybór materaca. W takiej sytuacji radzimy jednak nie działać na własną rękę, a skonsultować się z ortopedą, który w fachowy sposób doradzi nam, o jakim stopniu twardości materac powinniśmy sobie sprawić, by chory kręgosłup dodatkowo nie ucierpiał.

Lateks, pianka czy kieszenie

Każdy typ materaca ma swoje właściwości, a co za tym idzie – plusy i minusy. Znów wracamy tu do kwestii naszych przyzwyczajeń, które w dużym stopniu zaważą na wyborze materaca. Jeśli lubimy zagłębić się w materacu, warto zdecydować się na kieszeniowy model, który doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. Najbardziej odczuwalną podczas użytkowania różnicą pomiędzy materacami sprężynowymi, a piankowymi, jest sposób ich pracy. Sprężyny uginają się liniowo, to znaczy, że wraz ze wzrostem obciążenia, uginają się one proporcjonalnie. Materace piankowe i lateksowe tymczasem ulegają znacznie szybszemu niż sprężyna utwardzeniu w stosunku do wzrostu obciążenia. W rezultacie nie zagłębimy się w nim tak mocno, co dla niektórych z nas może być wygodniejsze. Nie zapominajmy jednak, że tego rodzaju materace nie dają gwarancji odpowiedniego zagłębiania się ramion i bioder w czasie snu w pozycji bocznej. Radzimy też zainwestować w stelaż. Ułatwia on wentylację materaca, wpływa w znaczący sposób na jego twardość oraz trwałość, a także – co potwierdzają specjaliści – poprawia jakość snu, gdyż zapewnia lepsze podparcie naszego ciała.

Cena vs jakość

Jak w przypadku większości produktów, cena ma znaczenie – im jest ona wyższa, tym lepszej jakości będzie materac. Na cenę wpływ mają przede wszystkim surowce, z których został on wykonany. Te o wyższym standardzie będą nie tylko lepiej dopasowane do kształtu ciała użytkującej go osoby, ale i po prostu bardziej wytrzymałe. Do najdroższych należą modele o większej liczbie sprężyn, co zapewnia odpowiednie podparcie ciała. W przypadku materaców piankowych zwróćmy też uwagę na rodzaj pianki i sięgajmy po te lepszej jakości, a więc termoelastyczne, które wykazują większą żywotność niż tańsze pianki poliuretanowe. Radzimy, by kupić najlepszy (a co za tym idzie, niestety najdroższy) materac, na jaki możemy sobie pozwolić. Jeśli brakuje wam środków, nie wahajcie się skorzystać z szybkiej pożyczki w Via SMS, która błyskawicznie załata dziurę w budżecie bez zbędnych formalności i długiego oczekiwania. Pamiętajmy, że odpowiedni materac jest swego rodzaju inwestycją w komfortowy sen, a zatem i w zdrowie. Wysokiej jakości materac zapewni nam bowiem wygodę i zdrowy wypoczynek na wiele lat.

 

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *