Sposób na przeprowadzkę – jak zrobić to szybko i bezawaryjnie?

O tym, z jak dużym stresem wiąże się zorganizowanie przeprowadzki wiedzą tylko ci, którym przyszło się z tym zmagać wielokrotnie. Spakowanie życiowego dobytku i przetransportowanie go w nowe miejsce zamieszkania to bowiem proces żmudny i czasochłonny. A nierzadko również kosztowny, bo korzystanie z firm zajmujących się przewozem rzeczy stanowi zwykle spory wydatek. Jeśli do przedsięwzięcia jakim jest przeprowadzka nie podejdziemy poważnie, w obliczu rosnącego chaosu nietrudno będzie nam wpaść w panikę. Jak zatem uniknąć podstawowych błędów i sprawnie się przeprowadzić? Podpowiadamy.

  • Spakuj się z głową

Rozsądne pakowanie jest jedną z bodaj najistotniejszych kwestii dotyczących przeprowadzki. Zanim nadejdzie dzień zmiany lokum, zadbajmy odpowiednio wcześniej o kartony, bo to właśnie one są do tego zadania najlepsze. W sklepach odzieżowych bez najmniejszego problemu otrzymamy je za darmo, wystarczy poprosić obsługę. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na opisanie kartonowych pudeł, by dojechawszy do nowego mieszkania nie szukać w popłochu potrzebnych rzeczy. Warto również wyciąć w pudłach otwory, dzięki którym łatwiej będzie nam przenosić bagaże. Ciężkie przedmioty, jak choćby książki spakujmy do walizek na kółkach, by nie nadwyrężyć kręgosłupa w czasie przenoszenia swojego dobytku – zwłaszcza jeśli w naszym bloku nie ma windy.

  • Wyeliminuj niepotrzebne rzeczy

Sztuka redukcji nie jest prosta w opanowaniu, zwłaszcza dla tych z nas, którzy uwielbiają gromadzić różnego rodzaju pamiątki, a ze starymi ubraniami nie potrafią się rozstać nawet po wielu latach, ze względu na sentyment i emocjonalny doń stosunek. Przeprowadzka to jednak dobra okazja ku temu, by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i pożegnać się ze złudzeniami, że jeszcze kiedyś założymy ten niemodny od czterech lat sweter, a kiczowaty wazon kupiony niegdyś na pchlim targu w magiczny sposób nabierze estetycznych walorów w nowym mieszkaniu.

  • Wybierz odpowiedni transport

W zależności od tego, jak pokaźnych rozmiarów jest nasz dobytek, możemy zorganizować transport we własnym zakresie i przewieźć bagaże autem swoim lub znajomych, albo też w przypadku gdy dysponujemy dużą ilością mebli i przedmiotów wynająć firmę świadczącą usługi przewozowe. Jeśli zdecydujemy się na drugi wariant, pamiętajmy, że korzystając z usług firmy przeprowadzkowej musimy uprzednio dokonać rezerwacji. Nie odkładajmy tego zatem na ostatnią chwilę – brak wolnych terminów może bowiem porządnie pokrzyżować nam plany.

  • Skompletuj podręczny zestaw na pierwszą noc

Przeprowadzka, nawet najlepiej zorganizowana, to zwykle bardzo męczące przedsięwzięcie. Dlatego mimo ambitnych planów natychmiastowego rozpakowania bagaży w nowym mieszkaniu, zwykle jesteśmy na tyle zmęczeni, że jedyną sensowną możliwością jest udanie się prosto do łóżka. Tym bardziej, że przy tak dużym zmęczeniu łatwo o roztargnienie i przypadkowe wyrzucenie na śmieci drobnych, ale wartościowych przedmiotów, których na przykład nie zauważyliśmy na dnie pudła. Aby więc uniknąć gorączkowych poszukiwań ręcznika i szczoteczki do zębów wśród sterty pudeł i walizek, dobrze jest przygotować wcześniej specjalny podręczny zestaw na pierwszą noc w nowym lokum, w którym powinny się znaleźć najpotrzebniejsze przedmioty codziennego użytku. A nazajutrz wypoczęci i pełni energii możemy zacząć proces rozpakowywania.

  • Nie bój się prosić o pomoc

Choć wielu z nas trudno jest się przyznać do tego, że potrzebujemy wsparcia innych ludzi, czasami wyjątkowo trudno się bez niego obyć. Do takich sytuacji niewątpliwie należy zorganizowanie przeprowadzki. Jeśli nie dysponujemy własnym autem, a nie opłaca się nam wynajmować firmy przewozowej, nie krępujmy się poprosić o pomoc przyjaciół. Natomiast gdy z uwagi na ilość bagaży wynająć ją musimy, a mocno nadszarpnięty budżet nam na to nie pozwala, nie wahajmy się skorzystać z ekspresowej pożyczki w Via SMS. Nie w każdej sytuacji możemy być samowystarczalni. I nie ma w tym nic złego!

 

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *