Sprawdź, czy masz problemy z pieniędzmi

Ja? Problemy? Z pieniędzmi? To niemożliwe, przecież mam pieniądze! Wielu z nam wydaje się, że dopóki mamy pieniądze, to nie mamy z nimi problemów. Dopiero przy pustym portfelu dochodzimy do wniosku, że jest już za późno i zaczynamy zdawać sobie sprawę w błędów popełnianych w przeszłości. Zdrowe podejście do finansów osobistych pozwoli nam nie tylko zachować płynność finansową, ale również lepiej przewidywać ewentualności związane z jej brakiem. Jakie mogą być pierwsze przesłanki świadczące o tym, że mamy problemy finansowe?

Obwinianie się za wydawanie pieniędzy

Osoby, które były w przeszłości zmuszone do nadmiernych oszczędności spowodowanych słabą sytuacją finansową, bardzo często obwiniają się i mają wyrzuty sumienia z powodu każdego wydatku. Robienie sobie wyrzutów z powodu zakupów nie prowadzi do niczego dobrego i warto zastanowić się nad zmianą nastawienia do wydatków.

Szybkie wydawanie

Zakupoholizm to bardzo niebezpieczny nałóg. Osoby, które nie potrafią się kontrolować i wydają pieniądze od razu, kiedy poczują przypływ gotówki, zawsze będą odczuwały niedogodności związane z jej brakiem. Kupowanie niepotrzebnych rzeczy tylko po to, aby poprawić sobie nastrój, to prosta droga do szybkiego bankructwa.

Zaległości z opłacaniem rachunków

Najlepiej płacić rachunki w ostatniej chwili, ale na czas. W ten sposób unikamy odsetek karnych związanych z ewentualnymi opóźnieniami, ale jednocześnie efektywnie oszczędzamy pieniądze np. na koncie oszczędnościowym. Jeśli jednak nie jesteśmy systematyczni, to odsetki oraz koszty związane z wezwaniami do zapłaty, z pewnością będą kosztowniejsze niż potencjalny zysk, jaki moglibyśmy wypracować na lokacie bankowej.

Chwilowe braki płynności

Są dni kiedy masz pieniądze, ale również są dni kiedy nie masz do dyspozycji żadnej gotówki? Zdecydowanie masz problemy z pieniędzmi. Chwilowe braki środków finansowych, to jeszcze nie koniec świata, ale w trudniejszych momentach łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, z której znacznie trudniej będzie się wydostać.

Wydanie nie swoich pieniędzy

Pierwsza i najważniejsza zasada inwestowania mówi o tym, że inwestuje się tylko i wyłącznie swoje pieniądze. Podobnie jest z finansami osobistymi.  Karty kredytowe oraz limity odnawialne powinny służyć do tego, aby finansować nagłe i konieczne zobowiązania, ale z pewnością nie do tego, aby finansować przyjemności i mniej potrzebne dobra. Jeśli posiadasz kartę kredytową, to trzymaj ją na wypadek nagłej sytuacji, w której naprawdę będzie Ci potrzebna.

Spłacanie samych odsetek

Karty kredytowe mają to do siebie, że minimalne kwota jaką należy spłacać, to same odsetki. Jednak to nie rozwiązuje naszego problemu. Spłacanie odsetek nie powoduje zmniejszenia zadłużenia. Jeśli próbujesz wyjść z problemów finansowych, to należy spłacić zadłużenie jak najszybciej, a jeśli nie jest to możliwe, to przynajmniej spłacić odsetki oraz część zadłużenia. W ten sposób, dzięki systematycznej spłacie, w po kilku bądź kilkunastu miesiącach, spłacisz całe zadłużenie.

Oszukiwanie na temat stanu finansów

Jeśli nie jesteś ze sobą szczery i udajesz, że masz więcej pieniędzy niż w rzeczywistości, to prawdopodobnie jesteś w bardzo poważnych tarapatach. Nie musisz oszukiwać swojej rodziny i znajomych, że stać Cię na więcej. Tylko i wyłącznie samokontrola i rzetelne nadzorowanie stanu finansów, pozwolą Ci uniknąć wpadnięcia w problemy z pieniędzmi.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *