Tam warto pojechać: zagraniczne miasta najbardziej przyjazne turystom

Czerwiec to idealny moment na planowanie urlopów i zagranicznych wyjazdów. Wielu z was zastanawia się pewnie dokąd się udać, by odpocząć od codziennych obowiązków oraz naładować akumulatory w pięknym i… przyjaznym otoczeniu. Jeśli szukacie sprawdzonych i godnych polecenia miejsc, z pomocą spieszy popularny serwis turystyczny Conde Nast Traveler, który jakiś czas temu opublikował ranking najbardziej przyjaznych turystom miast na świecie. W swojej ocenie czytelnicy brali pod uwagę nie tylko urokliwe zabytki, malownicze pejzaże czy osobliwą architekturę, ale i odpowiedni stosunek mieszkańców do przyjezdnych – ich pozytywne nastawienie, gotowość do zaoferowania ewentualnej pomocy, otwartość i życzliwość.

Liczą się nie zabytki, a ludzie

W rankingu Conde Nast Traveler swoje głosy oddało ponad 100 tys. podróżników. Przez cztery lata przydzielali oni punkty zabytkom, galeriom sztuki, hotelom i restauracjom, ale nie tylko  znaczenie miała dla nich również przyroda, a także otwartość i nastawienie mieszkańców. Użytkownicy oceniali również, czy emocje, które wywołało dane miasto sprawiają, że chcieliby tu jeszcze wrócić. Jako że z serwisu w znacznej większości korzystają amerykanie, wytypowane miasta są ulokowane na ogół właśnie za oceanem. Jeśli wycieczka do Stanów Zjednoczonych to wasze marzenie, koniecznie sprawdźcie poniższe zestawienie i nie martwcie się o bilety – dzięki Via SMS pokryjecie wszelkie niezbędne koszty związane z wyjazdem. Zobaczcie zatem, które z zagranicznych miast są najbardziej przyjazne turystom.

Perły amerykańskiej turystyki

Zaszczytne I miejsce w rankingu zajęło Charleston w Karolinie Południowej – amerykańskie miasto położone nad Atlantykiem, gdzie rozpoczęła się Wojna Secesyjna. Miejsce to słynie z zapierającej dech w piersiach architektury, zachwycających plaż oraz sympatycznych i otwartych mieszkańców, którzy wpisują się w specyficzny swojski klimat południa Stanów Zjednoczonych. Dalej w rankingu uplasowały się Savannah, Park City oraz Nashville, które uchodzi za „muzyczne miasto”, nazywane stolicą amerykańskiej muzyki country. Każde z nich znajduje się w nieco innej części Stanów i posiada swój własny, niepowtarzalny koloryt. Cechą wspólną pozostaje zaś – jak w przypadku wszystkich ujętych w rankingu miast – przyjazne nastawienie lokalsów i atmosfera, która skłania przyjezdnych do ponownych odwiedzin.

Irlandia zaprasza

Według użytkowników Conde Nast Traveler, aż dwa irlandzkie miasta zasługują na uznanie podróżnych, mianowicie Dublin oraz Galway. Stolica, a zarazem największe miasto Irlandii jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Znane jest na całym świecie, a zwłaszcza w Europie z charakterystycznej architektury w stylu neoklasycznym z typową, ceglaną zabudową. Turyści znajdą tu mnóstwo ciekawych zabytków – anglikańskie katedry i kościoły, pałace, zamki i muzea. Turyści uwielbiają Dublin za intrygującą atmosferę i niepowtarzalny irlandzki klimat. Z kolei Galway słynie z tradycji celtyckich, które są głęboko zakorzenione w kulturze mieszkańców. Nie bez przyczyny zwane jest ono dwujęzycznym miastem – kultywuje się tam irlandzki język, muzykę i taniec. Unikalny lokalny koloryt miasta niewątpliwie dodaje mu uroku i przyciąga wciąż coraz więcej turystów.

Piękno odległej Australii

O Sydney słyszał chyba każdy. Trudno się temu dziwić – to największe miasto Australii słynie z zachwycających krajobrazów, spektakularnych budowli i niesamowitej fauny i flory. Zrozumiałym jest, że docenili je również podróżnicy oddający swoje głosy w turystycznym rankingu Conde Nast Traveler. Najsłynniejszym budynkiem, a zarazem symbolem miasta jest Sydney Opera House, której budowa trwała aż 16 lat. Koszt przedsięwzięcia wyniósł zaś, bagatela, 100 milionów dolarów. Na jej legendarnej scenie występowały największe gwiazdy w historii muzyki, takie jak Barbra Stresiand, Celine dion czy Luciano Pavarotti. Innym symbolem miasta jest zaś Sydney Harbour Bridge – jeden z największych mostów łukowych na świecie. Będąc w Australii koniecznie trzeba zwiedzić również zoo Toronga, gdzie zobaczymy najbardziej charakterystyczne dla Australii gatunki zwierząt: misie koala, żyrafy, kangury, emu i wiele, wiele innych.

Malowniczy Kraków kusi zagranicznych turystów

Zaskakuje i wyjątkowo cieszy polski akcent w rankingu serwisu Conde Nast Traveler. Na ósmym miejscu, a zatem w prestiżowej dziesiątce najbardziej przyjaznych miast uplasował się bowiem Kraków. Za co rodzime miasto królów docenili zagraniczni turyści? Między innymi za piękno zabytków, malownicze ścieżki wzdłuż Wisły, fantastyczne restauracje i bogatą ofertę kulturalną. Szczególne znaczenie ma jednak wyjątkowa, magiczna nieomal atmosfera Krakowa oraz jego mieszkańcy – zawsze uśmiechnięci i pomocni, jak deklarowali oddający swoje głosy podróżnicy z całego świata. Jeśli więc zagraniczna wycieczka pozostaje na razie poza waszym finansowym zasięgiem, polecamy podróż do malowniczej i klimatycznej stolicy Małopolski. Nieco na przekór słynnemu porzekadłu cudze chwalmy, ale swoje też znajmy i… doceniajmy!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *