Tatuaże – zabawa czy dobry biznes?

Moda na zdobienie ciała za pomocą tuszu staje się coraz popularniejsza – zwłaszcza wśród młodych ludzi. Tatuaże to w końcu skuteczny sposób na zwrócenie na siebie uwagi oraz podkreślenie indywidualizmu. Dla większości tatuujących się osób tatuaż jest jednak czymś znacznie więcej, niż tylko efektowną ozdobą na skórze. To pewnego rodzaju manifest, sposób na utrwalenie ważnego symbolu, daty czy motta, które możemy przywołać w dowolnej chwili spoglądając na pokolorowany tuszem fragment ciała. Dla fachowców trudniących się wykonywaniem tatuaży, jest to z kolei metoda na rozwinięcie dochodowego biznesu. Wystarczy wszak rozejrzeć się wokół, by bez trudu zauważyć mnożące się studia tatuażu, do których chętni stają nierzadko w niebotycznie długich kolejkach. W czym tkwi sekret tatuaży i jak dużo można na tej modzie zarobić?

Rzemieślnik czy artysta

Wydawać by się mogło, że tatuaż ma niewiele wspólnego z prawdziwą sztuką, a osoba zajmująca się ich wykonywaniem jest raczej rzemieślnikiem niż artystą. Tymczasem specjaliści od tatuażu to na ogół ludzie wykształceni w szkołach artystycznych i na akademiach sztuk pięknych. Ci szczególnie rozchwytywani zawdzięczają swoją rozpoznawalność charakterystycznej kresce, po której natychmiast można rozpoznać autora dzieła oraz unikalności prac – topowi tatuatorzy nigdy nie powtarzają bowiem swoich tatuaży. Jedni kojarzeni są z malarskim, barwnym stylem, inni – z geometrycznymi, prostymi formami lub surrealizmem. To, jakiego wybierzemy tatuatora odpowiadać musi naszym osobistym preferencjom: wolimy minimalizm i powściągliwość, czy raczej chcemy posiadać na skórze wzór, który natychmiast przykuwa uwagę? Od tego powinien zależeć wybór konkretnego artysty. Zdolności manualne, własny niepowtarzalny styl tatuowania i umiejętność kreacji wyjątkowych rysunków, które następnie przenoszone są precyzyjnie na skórę za pomocą igieł i tuszu – tak w skrócie można by określić zestaw cech niezbędnych do tego, by odnieść w tym fachu realny sukces. A ów sukces mierzony jest obecnie nie tylko ilością lajków pod zdjęciem pracy czy liczbą fanów na Facebooku i Instagramie, ale i… zerami na koncie.

Dochodowy biznes

Tatuowanie to w dzisiejszych czasach zajęcie zapewniające społeczny prestiż i uznanie. Najbardziej popularni cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów, którzy pragnąc wykonać tatuaż u swojego ulubieńca godzą się na wielomiesięczne oczekiwanie na swoją kolej, a nierzadko również horrendalne ceny. U topowych tatuatorów z większych miast, w zależności od rozmiarów oraz poziomu skomplikowania wybranego przez nas wzoru zapłacimy za tatuaż od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Niektóre tatuaże, z uwagi na stopień trudności przy ich wykonaniu oraz rozbudowaną formę będziemy zmuszeni wykonać podczas kilku sesji, co wiąże się z poświęceniem na tę „przyjemność” nie tylko pokaźnej sumy pieniędzy, ale i sporej ilości czasu. Jeśli mimo wszystko tatuaż to wasze marzenie i nic nie jest w stanie zniechęcić was do jego wykonania, a doskwiera wam brak gotówki, pamiętajcie o możliwości skorzystania z szybkiej pożyczki w Via SMS na dowolny cel. A celem tym może być właśnie tatuaż.

Kochasz tatuaże? Wpadnij na konwent 

Wielbiciele trwałych rysunków na ciele mają od jakiegoś czasu możliwość spotkania się na konwentach tatuażu – wyjątkowych imprezach mających na celu promocję artystów, wymianę doświadczeń i spostrzeżeń oraz zapoznania się z najbardziej uznanymi twórcami, którzy prezentują w czasie wydarzenia swoje prace. W Polsce regularnie organizowane są tzw. konwenty tatuażu, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Już dziś rozpoczyna się 5 edycja Warsaw Tattoo Convention, która odbędzie się na Stadionie Legii Warszawa. Ostatnie cztery edycje zgromadziły ponad 600 artystów z blisko 25 państw oraz tysiące odwiedzających. Tegoroczna edycja imprezy zostanie wzbogacona o liczne wystawy i koncerty, dzięki czemu prawdopodobnie przyciągnie jeszcze liczniejsze grono zainteresowanych. Konwent będzie miał miejsce w nowoczesnym Centrum Konferencyjnym warszawskiej Legii. Trzydniowy karnet w cenie 60 zł możemy nabyć za pośrednictwem strony internetowej. Jak zachęcają organizatorzy wydarzenia, swój udział zapowiedziało wielu znakomitych gości z zagranicy oraz czołówka polskiej sceny tatuażu. Impreza potrwa do niedzieli. Jeśli kochacie tatuaże, nie może was tam zabraknąć!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *