Tłumacz symultaniczny: językowa pomoc w zasięgu… ucha

Z pewnością wielu z was zdarzyła się podczas zagranicznego wyjazdu kłopotliwa sytuacja, w której nie zdołaliście się porozumieć w obcym języku. Bywa to szczególnie uciążliwe w krajach, w których autochtoni w znacznej większości nie posługują się językiem angielskim, którego znajomość większość Europejczyków ma opanowaną – przynajmniej na podstawowym, umożliwiającym komunikację z użyciem niezbędnych zwrotów, poziomie. Co jednak począć, gdy przebywając zagranicą potrzebujemy pomocy np. w odnalezieniu konkretnego miejsca, a nie jesteśmy w stanie porozumieć się z miejscowymi? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi tłumacz symultaniczny – najnowsze osiągnięcie technologiczne.

Tłumacz w twoim uchu

Moment, gdy nie rozumiemy naszego rozmówcy, a pilnie potrzebujemy uzyskać od niego informacje – nawet dość prozaiczne, jak choćby wskazanie drogi z punktu A do punktu B – jest wyjątkowo stresujący. Dotychczas jedyną możliwością ratowania się z opresji było gorączkowe poszukiwanie właściwego zwrotu z podręcznej książeczce z rozmówkami w danym języku lub wytężona praca szarych komórek, co bywa pomocne w momencie gdy owym językiem niegdyś się posługiwaliśmy. Na ogół jednak porozumienie się z obcokrajowcem w takiej chwili jest prawie niemożliwe. Zamiast jednak pokazywać „na migi” o co nam chodzi, już niedługo, dzięki temu fantastycznemu wynalazkowi nie będziemy musieli obawiać się zagranicznych konfrontacji. Nieporadną gestykulację zastąpić ma wyjątkowy tłumacz symultaniczny znajdujący się w naszym uchu. Jak to działa? Wyjaśniamy.

Innowacyjne słuchawki

Bezprzewodowe słuchawki marki Bragi, posiadające wbudowaną opcję tłumaczenia w czasie rzeczywistym to rewolucyjne osiągnięcie techniki, za pomocą którego anty-poliglotom niestraszne już będą wszelkie interakcje na obczyźnie. Urządzenie bazuje na współpracy z aplikacją iTranslate Pro, która aktualnie obsługiwana jest niestety wyłącznie przez iPhone’a. Do wyboru mamy dwie opcje. W przypadku pierwszej, platformą służącą do przekazywania sobie przez rozmówców tłumaczeń jest ekran smartfona. Znacznie bardziej imponująca jest jednak druga możliwość. Polega ona na symultanicznym tłumaczeniu wypowiedzi interlokutorów, którzy – jeśli oczywiście posiadają innowacyjne słuchawki – mogą na bieżąco, w czasie rzeczywistym słyszeć wypowiedzi rozmówcy w  swoim języku.

Gadżet dla wybranych

Na podobnej zasadzie działają również słuchawki Pilot od Waverly Labs, które w odróżnieniu od Bragi są kompatybilne z system Android lub iOS. By mogły prawidłowo działać, wymagane jest połączenie z siecią, choć w planach jest zmiana na tryb offline, co ma nastąpić zimą tego roku. Brzmi ekscytująco, nieprawdaż? Musimy jednak ostudzić nieco entuzjazm – gadżet pozwala póki co na dokonywanie tłumaczeń zaledwie z 4 języków: angielskiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Premierowe egzemplarze kosztują niespełna 200 dolarów. Jak zapewnia producent, wraz z końcem jesieni pojawić się mają również języki germańskie, afrykańskie, arabskie oraz słowiańskie. Miejmy nadzieję, że dodanie do istniejącej listy języka polskiego to faktycznie kwestia czasu.

Dzięki takim osiągnięciom techniki, granice językowe zostają systematycznie łamane, a komunikacja na poziomie międzynarodowym staje się prostsza niż kiedykolwiek. Daje to niewątpliwie nadzieję na przyszłość, która zdaje się otwierać przed nami niezliczone możliwości. Jeśli marzycie o nowoczesnym i wyjątkowo przydatnym podczas zagranicznej podróży gadżecie, pamiętajcie o możliwości skorzystania z ekspresowej pożyczki w Via SMS. Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie internetowej, a pieniądze znajdą się na waszym koncie już w 15 minut. Bez dodatkowych poręczeń i zbędnych formalności. Nowoczesne rozwiązanie w sam raz dla posiadaczy innowacyjnych gadżetów technologicznych.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *