W co inwestować by zabezpieczyć własną przyszłość?

Coraz częściej możemy zauważyć w Polsce bardzo korzystną zmianę, jeśli chodzi o nawyki finansowe naszych rodaków. Bardzo intensywnie rośnie liczba osób, które przestają wierzyć w prognozy ZUS-u i po prostu biorą finansową przyszłość w swoje ręce. Całe szczęście. W wielu przypadkach, początkowy entuzjazm i zaangażowanie, które wkładamy w budowanie nowej, lepszej finansowej przyszłości, zaczyna ustępować brakowi planu i pewnemu zmieszaniu. Pojawia się zasadnicze pytanie – w co inwestować, żeby nie stracić? Gdzie ulokować kapitał, by z biegiem czasu przynosił zysk? Jest kilka możliwości, o każdej z nich parę słów poniżej.

 

Stabilne rozwiązania

Wśród rozwiązań inwestycyjnych obarczonych najmniejszym, niemal zerowym ryzykiem, należy wymienić dwie propozycje. Lokaty i obligacje. O ile dostęp do nich jest na rynku bardzo prosty, o tyle już perspektywy rozwoju środków w kierunku wypracowania zysku – nie są tak kolorowe. Oprocentowanie lokat i obligacji jest warunkowane wieloma czynnikami, inflacją. Dlatego też, realnie można mówić o zarobku nieprzekraczającym 3-4% w skali roku.

 

A może nieco ryzyka?

Jeśli ktoś ma nastawienie do inwestowania z tolerancją dla pewnego stopnia ryzyka, można sięgnąć po inne furtki. Przykład to fundusze zrównoważone lub inwestycja w akcje. Trzeba tu jednak mieć na uwadze wpływ różnych zmiennych, które mogą decydować zarówno o wzrostach, jak i spadkach:

– reakcja rynków na wydarzenia społeczno-gospodarcze na świecie;

– decyzje największych banków dot. stóp procentowych;

– sytuacja w obszarze UE, ze szczególnym naciskiem na sprawę grecką.

 

Nieruchomości

Inwestowanie w lokale mieszkaniowe lub usługowe to od lat jedna z najlepszych dróg do wypracowania dużego zysku. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania lub domu, z pewnością:

– możemy liczyć na wzrost wartości lokalu z biegiem lat;

– możemy wykorzystać taką nieruchomość jako zabezpieczenie kredytu pod inne inwestycje

– możemy zapewnić sobie solidne zabezpieczenie na jesień życia

 

Jeżeli ktoś naprawdę nie ma pomysłu, w co i jak inwestować, dobrym krokiem będzie edukacja finansowa. Może to być śledzenie trendów rynkowych. Inwestycje na FOREX lub GPW, poprzedzone odpowiednimi podstawami, choćby w postaci obsługi rachunków demonstracyjnych, mogą doskonale sprawdzić się jako kolejna furtka generująca dodatkowe przychody. Takie rozwiązanie inwestycyjne jednak, obarczone jest wysokim stopniem ryzyka i wymaga bardzo precyzyjnych kalkulacji oraz ciągłego rozwijania własnego wachlarza strategii.

 

Powiedzmy sobie szczerze – dla chcącego nic trudnego. Jeżeli determinacja w kierunku oszczędzania i zabezpieczania przyszłości finansowej będzie silna, bez wątpienia odszukamy idealne dla siebie rozwiązanie, mogące zagwarantować to, na czym zależy nam najbardziej. Nie tylko dodatkowe przychody, ale finansowy spokój. Podejmowanie kroków, które są dobrze przemyślane, przełoży się w konsekwencji na bardzo korzystne warunki dla wielu zainteresowanych osób.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *