Wakacyjny problem: jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Miesiące organizacji, szukania najlepszych ofert w biurach podróży i planowania wypoczynku wreszcie mają swój finał w postaci wymarzonego i długo wyczekiwanego urlopu. Pamiętajmy jednak, że podczas gdy my będziemy wypoczywać z rodziną na wakacjach, dom pozostanie narażony na wizytę nieproszonych gości, czyli… włamywaczy. Podpowiadamy więc, jak uchronić nasz dobytek przed kradzieżą, by wracając z podróży nie zastać w mieszkaniu przykrej niespodzianki.

Masywne drzwi i skomplikowane zamki

Myśląc o ochronie przed włamaniem, zazwyczaj pierwszym tropem są odpowiednie drzwi. I słusznie, bo to najbardziej podstawowa forma ochrony przed złodziejami. Chcąc jednak wzmocnić drzwi za pomocą rygli czy specjalnych zamków o bardziej skomplikowanych mechanizmach, musimy pamiętać o kosztach, które mogą okazać się wyższe niż zakup nowych drzwi antywłamaniowych, które posiadają wszystkie te zabezpieczenia. Ich wnętrze musi być mocne, więc zazwyczaj jest to solidna konstrukcja z żelaznych prętów. Choć do niedawna tego rodzaju drzwi nie przyciągały designem, dziś sytuacja się zmienia – coraz częściej z zewnątrz pokryte są estetyczną drewnianą okładziną. Za produkowane w Polsce drzwi antywłamaniowe zapłacimy ponad 2 tys. zł. Choć na rynku dostępne są znacznie tańsze chińskie odpowiedniki, eksperci ostrzegają, iż ich częstym problemem są zacinające się zamki i wadliwe mechanizmy. Nie warto więc oszczędzać.

Antywłamaniowe rolety i szyby

Jak wynika z danych Policji, złodzieje najczęściej włamują się do domów i mieszkań przez okno. Swego czasu jedyną formą ochrony przed intruzami były mało estetyczne i skutecznie rujnujące widok za oknem kraty. Dzisiejsza technologia pozwala w mniej inwazyjny sposób zabezpieczyć się przed włamaniem. Wiodącym trendem są grube, klejone z warstwami folii a co za tym idzie trudne do zbicia szyby. Dodatkowym skutecznym zabezpieczeniem mogą być specjalne antywyważeniowe konstrukcje samej ramy, klamki posiadające zamek na kluczyk, a także rolety antywłamaniowe w cenie ok. 2 tys. zł.

Instalacje alarmowe

Posiada je coraz więcej gospodarstw domowych. Instalacje alarmowe określane są również jako instalacje sygnalizujące włamanie. Jak działają? Za pośrednictwem różnych czujników zostaje zasygnalizowane wtargnięcie do budynku poprzez dźwięk syreny lub bezpośrednie połączenie telefoniczne z centralą alarmową. Jak sugerują specjaliści, tego rodzaju zabezpieczenie domu warto uwzględnić już na etapie projektu, wtedy bowiem najłatwiej jest zainstalować cały system. Montując go w starszym budynku pomyślmy o droższej i możliwie najbardziej nowoczesnej formie. Ceny instalacji alarmowych wahają się od kilkuset do prawie 2 tys. zł.

Kamery lub… ich atrapy

Coraz bardziej popularną formą ochrony posesji, ale także sposobem na wykrycie wandali, którzy niszczą np. ogrodzenie domu, jest wśród Polaków montaż kamer. Wpływ na taki stan rzeczy ma, co zgoła naturalne, systematyczny spadek cen na tym rynku. System monitoringu domowego w wersji podstawowej obejmuje 4 kamery z podczerwienią oraz rejestrator z podłączeniem do komputera lub telewizora. Koszt zestawu kamer wraz z montażem wynosi ok. 2 tys. zł. Dużą popularnością cieszą się także atrapy, które do złudzenia przypominają prawdziwe urządzenia – tak jak one migają światełkiem albo reagują na ruch. Sam widok kamery odstrasza złodzieja, a ceny atrap są wyjątkowo przystępne, bo zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Wrogie social media

W dobie nieustannego informowania znajomych o każdej naszej aktywności z pomocą social mediów, anonsowanie na Faceboku o planowanej podróży lub meldowanie się na bieżąco w odległych od miejsca zamieszkania destynacjach jest bardzo popularną praktyką. Może ona jednak przysporzyć nam sporo problemów. Zamieszczanie w sieci informacji o wyjeździe jest wszak zachętą dla… złodziei, którzy mogą w ten sposób wykorzystać naszą nieobecność. Prócz zastosowania wszelkich zabezpieczeń naszego domu pamiętajmy o ostrożności i unikajmy raczej ogłaszania w Internecie, że nie ma nas w mieszkaniu na dłużej, by zwyczajnie nie kusić losu.

Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie

Trwający właśnie sezon urlopowy bez wątpienia sprzyja włamaniom i kradzieżom. Kompleksowy system przeciwwłamaniowy to koszt rzędu kilku, nawet kilkunastu tysięcy złotych, jednak eksperci przekonują, by nie oszczędzać na bezpieczeństwie. Zwłaszcza, jeśli w budowę i wykończenie domu czy mieszkania włożyliśmy mnóstwo serca i pieniędzy. W sezonie letnim mamy na ogół sporo wydatków związanych z wyjazdami, jednak wybierając się z podróż nie zapominajmy o potrzebnym ubezpieczeniu domu. W pokryciu niezbędnych kosztów pomoże szybka pożyczka w Via SMS, która nie wymaga dodatkowych formalności. Wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie internetowej, by w ciągu kilkunastu minut otrzymać zastrzyk gotówki, który uchroni nas przed wizytą intruzów w momencie gdy my będziemy beztrosko spędzać czas na plaży. Pamiętajmy o tym, aby obawy związane z bezpieczeństwem naszego dobytku nie zakłóciły nam wymarzonego urlopu.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *