Wielka Orkiestra znów zagra, by nieść pomoc – finał WOŚP już 15 stycznia!

Ponad 720 mln zł łącznie zebranych od początku akcji, 120 tys. aktywnych wolontariuszy, setki tysięcy uratowanych chorych na terenie całej Polski. Od lat gra dla ratowania życia poprzez zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitali i placówek medycznych, będąc koronnym przykładem społecznej współpracy w szczytnym celu; bezprecedensowej inicjatywy, która w ciągu kilkunastu lat urosła do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń w kraju. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której symbolem jest czerwone serduszko, wciąż udowadnia, że Polacy mają naprawdę wielkie serca, a zorganizowanie nad Wisłą akcji charytatywnej na tak wielką skalę jest możliwe. Co więcej – jej sukces z roku rok przybiera na sile. W najbliższą niedzielę odbędzie się jubileuszowy 25. finał WOŚP, podczas którego fundacja prawdopodobnie pobije kolejny rekord w zbieraniu pieniędzy dla chorych, którzy potrzebują specjalistycznej, a co za tym idzie, wyjątkowo kosztownej opieki medycznej. A poprzeczka jest już naprawdę wysoko – w ubiegłym roku udało się wszak zebrać niemal … 73 mln zł.

Na skalę europejską

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to największa i najbardziej znana w Polsce fundacja filantropijna, która co roku organizuje akcję charytatywną polegającą na ogólnopolskiej zbiórce pieniędzy. Akcję, która należy do czołówki największych przedsięwzięć charytatywnych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Odbywa się ona w ramach styczniowego wielkiego finału, polegającego na organizowanych na terenie całego kraju koncertach, z których dochód przeznaczony zostaje na cele fundacji. Co roku zbiórce towarzyszy temat przewodni – dotychczas zbierano m.in. na sprzęt potrzebny do wczesnego wykrywani chorób nowotworowych u dzieci, ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach, diagnostyki noworodków i niemowląt czy godnej opieki medycznej seniorów. Pierwsza edycja akcji odbyła się 3 stycznia 1993 roku. Zebrano wówczas ponad półtorej miliona dolarów, co wydawało się nieprawdopodobnym sukcesem. Dziś ów sukces liczony jest w dziesiątkach milionów i olbrzymiej ilości specjalistycznego sprzętu, który uratował i wciąż ratuje życie. Dzięki Orkiestrze udało się kupić respiratory, inkubatory, kardiomonitory, sprzęt rehabilitacyjny i wiele, wiele innych niezbędnych elementów wyposażenia szpitali.

Kontrowersyjny Owsiak?

Założycielem i charyzmatycznym liderem fundacji jest Jurek Owsiak – postać tyleż kultowa, co kontrowersyjna. Spiritus movens Przystanku Woodstock, dziennikarz radiowy i telewizyjny, od lat zaangażowany w działalność charytatywną społecznik. Swojski, bezpośredni, chwilami nonszalancki sposób bycia, którym emanuje w mediach potrafi zarówno przyciągać, jak i odpychać. Choć do Owsiaka można pałać sympatią lub nie, wydawać by się mogło, że do jego działalności, za którą skądinąd otrzymał szereg nagród i medali, trudno byłoby mieć jakiekolwiek zarzuty. A jednak. Środowiska prawicowe od dawna krytykują lidera WOŚP-u m.in. za „demoralizatorski” charakter Przystanku Woodstock czy jego poglądy na temat eutanazji (choć sam nie uznaje się za jej zwolennika, postuluje poddanie tej kwestii pod społeczną dyskusję, gdyż – jak stwierdził w jednym z wywiadów – w niektórych przypadkach może być ona ulgą w cierpieniu osób starszych). Prawicy nie podoba się też promowanie przez Owsiaka hasło, będące jednocześnie nazwą prowadzonego niegdyś przezeń programu telewizyjnego, mianowicie: „róbta co chceta”, które to hasło ma rzekomo lansować hedonistyczne wzorce i postawę bliską relatywizmowi moralnemu. Swoistą wisienką na torcie krytyki po adresem założyciela Orkiestry był niedawny materiał wyemitowany przez Telewizję Polską, w którym porównano działalność WOŚP-u do fundacji TVP. Stwierdzenie, jakoby akcja „Polska Pomaga” powstała we współpracy z katolicką organizacją Caritas miała, w przeciwieństwie do fundacji Owsiaka, działać „nie tylko od święta” niemal natychmiast spotkało się w sieci z lawiną nieprzychylnych komentarzy. Jak informacje o akcji Telewizji Polskiej skomentował sam Owsiak? We właściwym sobie stylu: Fajny program! Naprawdę, Panie Prezesie, ma potencjał! Chętnie pomogę, służę radą oraz pomocą. Można by co nieco dorzucić, a nawet podkręcić, odważniej wpuścić więcej ludzi do studia. Przerabialiśmy to i wiemy, że TVP wytrzyma. Zarzuty na temat rzekomo nieefektywnej działalności swojej fundacji podsumował krótko: Finał WOŚP to wyjątkowy jeden dzień ogromnej fiesty, która… zapowiada 365 dni żmudnej pracy.  

Gwiazdy wspierają Orkiestrę

Sukces Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z pewnością nie osiągnąłby takich rozmiarów bez wsparcia znanych osób. Celebryci, ludzie mediów i sztuki ochoczo włączają się w działania WOŚP-u, szturmem stojąc za jej liderem. Jak w wywiadzie z serwisem naTemat stwierdziła aktorka Anna Dymna: Jurek Owsiak obudził w milionach Polaków radość, poczucie, że są potrzebni, że mogą razem z innymi robić coś wspaniałego. Przecież wszyscy to wiedzą. Skąd więc te kontrowersje, nienawiści, zarzuty? Co roku polskie gwiazdy biorą również udział w specjalnej licytacji, na potrzeby której podarowują różne wyjątkowe, cenne przedmioty. W ubiegłym roku olbrzymim powodzeniem cieszyła się aukcja, na której można było wylicytować wyjazd na pokaz kolekcji Anthony’ego Vaccarello w towarzystwie Anji Rubik. Za tę przyjemność zapłacono ponad…50 tys. zł. W tym roku będziemy mogli licytować m.in. suknię blogerki Maffashion zaprojektowaną przez duet projektancki Paprocki&Brzozowski, dzień z aktorką Magdaleną Różdżką, lot samolotem w towarzystwie Roberta Biedronia czy bursztynową statuetkę Jerzego Stuhra otrzymaną przez aktora podczas 39. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Pamiętajcie, wy też możecie pomóc – licytować oraz wrzucać pieniądze do puszek wolontariuszy WOŚP-u może wszak każdy z nas. Oby w tym roku czerwonych serduszek Wielkiej Orkiestry było w Polsce jeszcze więcej niż w ubiegłych latach. Pokażmy, że Polak potrafi…pomagać.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *