Witaminy na wiosnę – które witaminy są nam najbardziej potrzebne

Wiosna w pełni, ale dopiero od kilku dni odczuwamy wyraźnie wyższą temperaturę i zaczynamy funkcjonować w trybie wiosennym. Przedłużający się okres niskich temperatur nie sprzyjał przedstawieniu się z zimowego letargu do bardziej dynamicznego życia w okresie wiosennym.

Poza się obudzić. Pomocne będą witaminy, których właśnie w tym okresie tak wiele nam brakuje. Dłuższy dzień, to dla nas dłuższe codzienne funkcjonowanie oraz krótszy sen. W tym właśnie okresie niedobór witamin może mieć dla nas bardzo złe konsekwencje. Spowolnienie procesów metabolicznych i kiepska kondycja zdecydowanie negatywnie wpłynie na nasz nastrój i samopoczucie. Jakie witamy są nam zatem potrzebne właśnie w tym okresie?

Niskie temperatury nie sprzyjają spożywania produktów mlecznych, czyli jogurtów, kefirów i serków. Te produkty są bogate w witaminę A. Niedobór tej witaminy będzie objawiał się matowieniem włosów oraz łamaniem paznokci. Dodatkowo, długotrwały niedobór witaminy A może prowadzić do chorób górnych dróg oddechowych. Ponadto zimowa dieta jest uboga w warzywa i owoce czerwone i żółte, co powoduje braki zapasów beta karotenu, czyli prowitaminy A. podobnie sytuacja na się z witaminą C.

Dużym problemem jest także niedobór światła, mniejsza ilość światła dziennego oznacza niedobór serotoniny, który prowadzi do pogarszania samopoczucia oraz niedoboru witamin D, szczególnie witaminy D3. Na szczęście teraz ta witamina będzie sama dostarczana organizmowi razem ze światłem słonecznym.

Jeśli cierpimy na apatię, zmęczenie lub rozdrażnienie, to bardzo prawdopodobne, że mamy spore niedobory kwasu foliowego, który występuje praktycznie we wszystkich zielonych warzywach.

Przechowywanie warzyw przez długi okres i w warunkach zapewniających ich świeżość, znacząco wpływa na ich zawartość witamin i minerałów. Podczas przechowywania w lodówce, tracą najwięcej owoce i warzywa zawierające witaminę C. Co innego mrożenie warzyw. Podczas zamrożenia, warzywa zachowują zdecydowaną większość witamin i są w pełni wartościowe.

Ponadto niedobory witamin nie muszą dawać wyraźne sygnały. Często niedobory utajone są nieuzupełniane, co prowadzi do poważnych schorzeń.  Jest to bardzo ważne, ponieważ tracimy zdolność do efektywnego wykonywania swojej pracy, a dzieci mają złe samopoczucie, bóle głowy i zwiększoną podatność na infekcje.

Niedoborów witamin nie należy lekceważyć. Aby zapobiegać niedoborom, należy urozmaicać diety w okresie zimowo-wiosennym oraz stosować dodatkową suplementację. Tylko prawidłowa i starannie dobrana dieta zagwarantuje prawidłowy rozwój naszego organizmu.

Może dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja dietetyczna, gdzie nie tylko dowiemy się co jeść, aby uzupełnić niedobory witamin, ale również dzięki indywidualnej diecie zrzucimy kilka kilogramów? Nie masz pieniędzy na dietetyka? Każda wymówka jest dobra, aby odłożyć plany na później… Nie tym razem! W viaSMS.pl  dostaniesz pierwszą pożyczkę do 1500zł. Zarejestruj się, weź pożyczkę i umów się z profesjonalnym dietetykiem.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *