Wypoczynek tanim kosztem- jak zaoszczędzić na wakacjach?

Wakacje – czas wyjazdów, wypoczynku, regeneracji „baterii” życiowych. Tak jak wiele ludzi, tak samo liczne są różne koncepcje i upodobania, które dotyczą aktywności związanych z wakacjami. Przekrój jest naprawdę różnorodny. Co ciekawe, zarówno osoby młode, jak i starsze – coraz częściej szukają sposobów na to, by letni wypoczynek był czymś innym, niż ogromnym wydatkiem, na który niejednokrotnie trzeba oszczędzać cały rok. Czy tani wypoczynek jest możliwy? Jeśli tak, jakie kryteria musi spełniać wyjazd, byśmy mogli właśnie nazwać go tanim?

Dzisiejsza kultura informacyjna, swobodny dostęp do internetowych źródeł, a także bardzo intensywnie rozwinięty marketing, umożliwiają bezproblemowe znalezienie dokładnie odpowiadających naszym potrzebom opcji. Oto kilka przykładów prostych i sprawdzonych działań, mogących szybko zapewnić wakacyjne oszczędności.

 

Przede wszystkim, czasem warto zaangażować czas i energię w samodzielną organizację wyjazdu, zamiast korzystać z biur podróży. Świetnym rozwiązaniem, stanowiącym alternatywę dla hoteli, są kwatery prywatne oraz hostele. O ile jesteśmy nastawieni na zwiedzanie, niekoniecznie na przesiadywanie w jednym miejscu, druga opcja jest doskonała. Co więcej, w większych miastach hostele często są zlokalizowane w bardzo korzystnych punktach. Innymi słowy, bliskie sąsiedztwo zabytków, centrów handlowych i szeregu punktów składających się na zaplecze usługowe, zdecydowanie ułatwiają pobyt w konkretnym mieście. Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa – przykłady można mnożyć. Co jeszcze można zrobić? Oto parę przykładów.

 

1. Sprawdzaj oferty tanich linii lotniczych

Jeśli pobyt poza Polską, oferty tanich linii naprawdę pozwalają na ograniczenie kosztów podróży. Wystarczy zerknąć na portale społecznościowe lub główne strony poszczególnych przewoźników, aby przekonać się jak wiele opcji i kierunków możemy dzisiaj wybrać.

 

2. Last Minute?

To jedno z najprostszych rozwiązań, pozwalających na oszczędności w sporej skali. Biura podróży działające w Polsce często kuszą takimi propozycjami, w zasadzie przez cały rok. Wszystko zależy od miejsca, w które chcemy się wybrać. W wakacje, najczęściej korzystnym cenowo okresem jest druga połowa lub nawet, ostatni tydzień sierpnia.

 

3. Karty zniżkowe

W wielu krajach honorowane są międzynarodowe karty, upoważniające do szeregu zniżek – chodzi zarówno  ubezpieczenia, ale także noclegi, korzystne rabaty na posiłki w wielu restauracjach. Poza tym, jeśli ktoś jest nastawiony na zwiedzanie, w Europie często takie karty umożliwiają tańsze wejścia do różnych galerii, muzeów i innych miejsc, które są przedmiotem pożądania turystów.

 

4. Transport publiczny

Z korzyścią dla własnego budżetu, warto pomyśleć o poruszaniu się na wakacjach komunikacją miejską. Warto przed wyjazdem dokładnie sprawdzić koszta biletów w danym mieście, kraju. Ciekawostka – w Amsterdamie, znacznie tańszym rozwiązaniem, niż transport publiczny, jest skorzystanie z aplikacji Uber. To rozwiązanie, które pozwala bardzo niskim kosztem, zamówić kierowcę z nieoznakowaną taksówką, która jest znacznie tańsza od korporacyjnych.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *