Zalety finansowania inwestycji kredytem

 

Planując wydatki czy inwestycje, zastanawiamy się skąd wziąć na nie pieniądze. Banki i różne instytucje, kuszą nisko oprocentowanymi kredytami i innymi sposobami wsparcia finansowego. Jednak zawsze warto dokładnie zapoznać się z konkretną ofertą, tak aby nasza pożyczka nie stała się przysłowiowym „gwoździem do trumny” naszej inwestycji, pogrążając nas w zobowiązaniach, których nie będziemy w stanie spłacić. Jak więc mądrze poruszać się po rynku finansowym i znaleźć ofertę kredytową, która nie tylko będzie korzystna, ale pozwoli nam bezpiecznie zrealizować inwestycję.

 
Po pierwsze kredyt inwestycyjny. Narzędzie to przeznaczone jest dla firm, które planują modernizację lub rozwój przedsiębiorstwa, zakup środków trwałych, nieruchomości lub inne złożone inwestycje. Zaletą skorzystania z takiego kredytu, jest długi okres kredytowania, pozwalający rozciągnąć okres spłaty w czasie, dzięki czemu firma nie traci płynności finansowej. Inwestycja jest nawet w 100 % finansowana, bez potrzeby wkładu własnego. Maksymalna kwota kredytu inwestycyjnego jest uzależniona od celu na jaki ma być przeznaczony i zabezpieczenia jakim dysponuje kredytobiorca. Jedną z podstawowych zalet tej pożyczki, jest pomoc i opinia profesjonalnego doradcy. Analizuje on inwestycję, jej zasadność i celowość i przedstawia swoje wnioski. Zdarza się, że taka obiektywna opinia, pokazuje wady i niedociągnięcia projektu i zmusza inwestora do ich skorygowania, a nawet rezygnacji z inwestycji ze względu na wykazaną nieopłacalność.

 

Jeśli jednak, biznesplan jest bez zarzutu, możemy starać się o kredyt. Oczywiście nie jest łatwo go otrzymać. Firma musi przede wszystkim uzyskiwać dochód i wykazać się zdolnością kredytową. Ponadto, musi udokumentować staż swojej działalności. Duża ilość formalności, może zniechęcić inwestora, ale często jest to jedyna możliwość uzyskania niezbędnych środków finansowych. Co ważne dla firm, raty kredytu inwestycyjnego podwyższają wartość inwestycji, a zarazem majątku firmy, a odpisy amortyzacyjne powiększają koszty uzyskania przychodu, co jest niewątpliwą zaletą.

 

 

Jeśli jednak ta forma finansowania jest zbyt kłopotliwa, jest możliwość skorzystania z innych ciekawych ofert. Leasing to zdecydowanie najchętniej wykorzystywana forma finansowania zakupu pojazdu lub maszyn, zarówno przez osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Podstawową zaletą jest łatwość i szybkość jego uzyskania, ale przede wszystkim korzyści w postaci „tarczy podatkowej”. Tarcza ma za zadanie zmniejszyć obciążenie podatkowe firmy, dzięki środkom finansowym przeznaczonym na jej działalność pochodzących z zewnątrz np: z leasingu. Podatek dochodowy jest pomniejszany o koszty uzyskania przychodu, w tym wypadku o ratę leasingową, jednocześnie zmniejszamy koszty firmy o kwotę zaoszczędzonego podatku. Niestety osłona podatkowa, dotyczy tylko podatników rozliczających się na zasadach ogólnych.

 

Jak widać inwestycje podpierające się kredytem, to nie tylko koszty. Mądrze zaplanowane, pozwalają na rozwój przedsiębiorstwa, a dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi finansowych, także na oszczędności.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *