Jak zadbać o swój budżet domowy

Czy zdarzało Ci się stawać przed wyborem „co kupić” z powodu niewystarczającej ilości gotówki niezbędnej do zaspokojenia wszystkich potrzeb? nNie zawsze możemy pozwolić sobie na zaoszczędzenie dodatkowych pieniędzy, za które moglibyśmy sfinansować wakacje lub marzenia. Dlatego postanowiliśmy opisać kilka podstawowych zasad, dzięki którym na Twoim koncie na koniec miesiąca zostanie więcej pieniędzy.

 1. Sporządzaj listę swoich wszystkich przychodów i wydatków
  Regularne zapisywanie wszystkich wydatków z podziałem na kategorie np. rachunki, jedzenie, rozrywka itd. pozwoli Ci lepiej zrozumieć i kontrolować finanse. Wydatki można również podzielić na zaplanowane i niezaplanowane. W ten sposób będziesz lepiej wiedział jak dużo nietypowych wydatków masz każdego miesiąca. Na koniec każdego okresu będzie można łatwiej określić z czego można zrezygnować.
 2. Kontroluj zużycie prądu oraz wody
  Szczególnie opłaty za wodę mogą mocno nadwyrężyć budżet domowy. Jeśli nie masz indywidulanych liczników w domu, to koniecznie sprawdź czy są możliwości techniczne, aby je zamontować i zrób to jak najszybciej. Możliwość kontroli, to zawsze pierwszy pozytywny sygnał do obniżenia wydatków.
 3. Chodź na zakupy z przygotowaną listą
  Przed każdym wyjściem na zakupy zrób dokładną listę produktów, które są Ci potrzebne. Ponadto na zakupy nie idź nigdy głodny oraz kiedy masz zły nastrój. Dzięki temu będziesz miał większą szansę na to, że nie kupisz niepotrzebnych produktów, których są zbędne. Spróbuj oszacować, ile wyniosą Cię zakupy jeszcze przed udaniem się do sklepu. Jeśli nie znasz cen produktów, zawsze można przejrzeć oferty spożywczych sklepów internetowych.
 4. Jedz zdrowo i przygotowuj posiłki w domu
  Kupowanie gotowych produktów nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli robimy to stale. Domowe jedzenie jest zdecydowanie tańsze, a także o wiele zdrowsze. Jeśli możesz, to zrezygnuj z jedzenia w restauracji lub kawiarni i zaproś znajomych do domu.
 5. Uważaj na kredyty i pożyczki
  Nie zawsze mamy możliwość obejść się bez dodatkowego finansowania w postaci kredytu lub pożyczki. Jednak warto pożyczać z głową, tzn. tylko wtedy kiedy naprawdę tego potrzebujemy. Zaciąganie pożyczek na rzeczy nam niepotrzebne jest bardzo ryzykowne i nieodpowiedzialne. Jeśli przeglądasz oferty kredytów lub pożyczek, to wybieraj tylko takie, które będziesz mógł spłacić.
 6. Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań finansowych
  Obecnie na naszym rynku jest szereg instytucji finansowych, dzięki którym możesz nie tylko zaoszczędzić, ale również zarobić. Jeśli spłacasz kredyt w walucie obcej, możesz unikalność niepotrzebnych kosztów związanych z wysokimi kosztami przewalutowania przez banki i spłacać kredyt bezpośrednio w walucie np. frankach lub euro. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku kantory online np. VIA KANTOR PL, gdzie koszt wymiany waluty jest kilkukrotnie niższy niż w tradycyjnych kantorach oraz wielokrotnie niższy niż w przypadku banków.Ponadto możesz zarabiać polecając swoim znajomym znane przez Ciebie produkty finansowe. Przykładowo: za każdego polecanego znajomego, które weźmie pożyczkę w VIA SMS PL otrzymasz aż 50zł.
 7. Unikaj nałogów
  Nałóg w postaci palenia papierosów lub picia zbyt dużej ilości alkoholu, to nie tylko strata znacznej części Twojego budżetu, ale przede wszystkim zdrowia. Średnia cena paczki papierosów w Polsce to już ponad 14zł. W zachodniej części Unii Europejskiej jest jeszcze drożej. Paląc 1 paczkę papierosów dziennie musisz liczyć się z wydatkami na poziomie ponad 400zł miesięcznie.
 8. Szukaj dobrej darmowej rozrywki
  Ośrodki kultury oferują mnóstwo darmowych imprez i rozrywek kulturowych na które możesz wybierać się ze swoimi znajomymi. Korzystając z takich atrakcji masz możliwość nie tylko zaoszczędzenia pieniędzy, ale również nawiązania ciekawych znajomości.

Jeśli masz inne sposoby na dodatkowe oszczędności, podziel się nimi w komentarzu pod artykułem.

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *