Rower zamiast samochodu? Czemu nie!

Wielu mieszkańców dużych miast nie wyobraża sobie codziennych podróży do pracy innym środkiem lokomocji niż własne auto. Komunikacja miejska to w kwestii opieszałości, awarii i osobliwych, utrudniających wspólną jazdę współpasażerów istny temat rzeka, więc kto nie musi, woli nie korzystać zbyt często. Taksówki również nie są rozwiązaniem na dłuższą metę, głównie z uwagi na koszty. A te w godzinach szczytu potrafią przyprawić podróżnego o dość silny ból głowy (i portfela). Choć auto zdaje się być najdogodniejszą formą podróżowania po mieście, coraz więcej osób przesiada się na rower. Ten zaś stanowi doskonałe rozwiązanie wielu uciążliwych problemów, z którymi borykają się kierowcy samochodów każdego dnia. Dlaczego warto przemierzać miasto na dwóch kółkach? Wyjaśniamy.

Codzienna dawka sportu

Zgoła oczywistym argumentem przemawiającym za rowerem jest jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie i figurę. Nie bez przyczyny jazda na rowerze należy do szczególnie rekomendowanych form aktywności fizycznej osobom otyłym czy też cierpiącym na schorzenia kardiologiczne. Jeśli więc na strychu czy w piwnicy stoi dawno nieużywany sprzęt, zdecydowanie polecamy spróbować zamienić auto na niego – na początek choćby na kilka dni. Szybko przekonacie się, że prócz odrobiny niezbędnego ruchu, przebywania na świeżym powietrzu i zażywania witaminy D wprost z promieni słonecznych, zaoszczędzimy pieniądze i sporo nerwów.

Wygoda i oszczędność

Finansowa wyższość roweru nad autem to również żadna nowość. Ceny paliwa stale drożeją, a stanie w wielokilometrowych korkach w godzinach szczytu powoduje, że środki na naszym koncie ulatniają się niemal tak szybko, jak benzyna. Do tego dochodzą oczywiście ubezpieczenie, opłaty za przegląd i pokrycie strat w przypadku ewentualnej stłuczki. Rower to tymczasem niemal bezpłatny środek lokomocji. Oczywiście awarie sprzętu również się zdarzają, ale koszty naprawy są nieporównywalnie niższe. Nie wspominając o zaoszczędzeniu sporej ilości gotówki, której nie wydamy na benzynę. Rower to również olbrzymia wygoda, a czasem i oszczędność czasu. Samochód oczywiście wygrywa na dłuższych dystansach, ale w mieście, gdy mamy krótkie odcinki do przejechania, rower bywa korzystniejszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że wciąż pojawiają się nowe ścieżki rowerowe, które znacznie ułatwiają jazdę czyniąc ją bezpieczniejszą. Pamiętajcie też o znalezieniu miejsca parkingowego – dla kierowców aut to prawdziwe, codzienne utrapienie.

Ekologia na dwóch kółkach

Miłośników proekologicznego stylu życia nie trzeba specjalnie przekonywać, że rower to przyjaźniejsze naszej planecie rozwiązanie. Nie generując spalin nie zatruwamy środowiska oraz nie pogłębiamy smogu, który w naszym kraju jest w ostatnim czasie wyjątkowo poważnym problemem. Spaliny zawierają w sobie bardzo groźne substancje chemiczne, których regularne wdychanie może pogłębiać lub wywoływać astmę oskrzelową. Inną kwestią jest hałas, który wytwarzają korowody pędzących i trąbiących na siebie aut, a który obcy jest rowerzystom. Rower pozostaje więc najbardziej ekologicznym, a zarazem ekonomicznym środkiem transportu – zwłaszcza w dużych i zakorkowanych miastach.

Znajdź swój model

Jeżeli nie macie roweru, a chcielibyście przejść na zdrową rowerową stronę mocy, nic nie stoi na przeszkodzie – w sklepach dostępnych jest całe mnóstwo najróżniejszych modeli, dostosowanych do umiejętności, stopnia wtajemniczenia rowerzysty oraz przeznaczenia roweru. Innymi słowy, do miejsca, w którym będziemy z niego korzystać. Choć często spotykane są na polskich ulicach i ścieżkach rowery szosowe, najlepszym rozwiązaniem będzie tzw. holender, czyli rower miejski. Jego cechy to osłonięty łańcuch, bagażnik oraz charakterystyczny wiklinowy koszyk na kierownicy. Stylowy wygląd gwarantowany. Nie dziwi zatem, że jest tak często wybierany przez panie. Tym, którzy cenią sobie komfort jazdy polecamy trekking – rower o turystycznych aspiracjach, na którym jedzie się też w komfortowej pozycji. Ceny takiego sprzętu zaczynają się od 400 zł w przypadku holendrów, zaś oscylują wokół 1000 zł w przypadku rowerów trekkingowych. Pamiętajcie, że po finansowy ratunek zawsze możecie się zwrócić do Via SMS – dzięki ekspresowej pożyczce kupno wymarzonego środka transportu stało się prostsze niż kiedykolwiek.

Poprawia nastrój i kondycję, jest wygodny w obsłudze, a także stanowi jeden z najbardziej oszczędnych środków lokomocji. Rower to niewątpliwie świetna alternatywa dla samochodu – zwłaszcza w dużych, zatłoczonych miastach. Weekendowych rowerzystów namawiamy do porzucenia auta również w tygodniu, a niedowiarkom i przeciwnikom rowerów polecamy… po prostu spróbować. Nie pożałujecie!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *