Wyzwanie na wakacje: 10 rzeczy, które musisz zrobić przed końcem lata

Wakacje to dla wielu z nas czas luzu i zasłużonego odpoczynku od codziennych obowiązków – zwłaszcza dla uczniów i studentów, którzy mają przed sobą całe miesiące laby. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ci, którzy beztroski okres nauki oraz idących z nim w parze wielotygodniowych wakacji mają już za sobą, nie skorzystali z urlopu w nieco bardziej kreatywny sposób, zamiast spędzić go przed telewizorem, ewentualnie ekranem komputera. Podpowiadamy, na co warto przeznaczyć wolny od pracy czas, by się nie nudzić, a może nawet zrealizować coś, o czym od dawna skrycie się marzy.

Autostop nie tylko dla odważnych

Cenisz sobie komfortową i szybką podróż wprost do celu, a wakacyjne wyjazdy kojarzą Ci się z pięciogwiazdkowym hotelem z basenem i wycieczką z przewodnikiem? Pora na szaloną zmianę. Daj się porwać utraconej młodzieńczej spontaniczności i zorganizuj ze znajomymi wypad do innego miasta – lub w wersji bardziej zaawansowanej: do innego kraju – gdzie poruszać się będziecie jedynie autostopem. Plecaki na plecach, uśmiechy na twarzach i dreszczyk adrenaliny – czyż nie brzmi to jak początek fantastycznej przygody?

Zostać maratończykiem

Zawsze chciałeś biegać, ale nigdy nie wystarczało Ci czasu na regularne treningi albo nie wierzyłeś we własne możliwości? Twoje postanowienie na wakacje to zmiana nastawienia i zapisanie się na organizowany w okolicy maraton. Na początek wystarczy krótki dystans i bieganie po niezbyt wymagającym terenie, by odzyskać dawną kondycję. Pamiętaj: na mecie nie musisz być pierwszy, liczy się zabawa i motywacja do regularnej aktywności fizycznej. Z czasem wyniki na pewno będą coraz lepsze. Dla chcącego nie ma nic trudnego!

Koniec wymówek: język obcy od zaraz

Jeśli naukę języka obcego odkładasz wciąż na później, wakacje to idealny moment, by wziąć się za siebie i efektywnie spożytkować ten czas. Na rynku dostępna jest przebogata oferta kursów językowych, również za granicą, które łączą w sobie naukę z poznawaniem innej kultury oraz przyjemnym spędzeniem urlopu w pięknym otoczeniu. Jeśli nie chcecie wyjeżdżać, w swoim mieście z pewnością również znajdziecie interesującą szkołę językową lub kurs internetowy dla początkujących.

50 książek w wakacje

Oto zadanie godne mola książkowego – obiecaj sobie, że w czasie rozpoczynających się wakacji przeczytasz tyle książek, ile nie zdołałeś w ciągu całego roku. Dla każdego będzie to inna liczba, ważne by była dla nas osiągalna, ale jednocześnie stanowiła prawdziwe wyzwanie. W dobie znikomego czytelnictwa wśród Polaków jest to wyjątkowo pożyteczna inicjatywa, do której warto zachęcić również znajomych.

Namaluj obraz, załóż vloga

A gdyby tak zrobić coś, czego nie robiłeś jeszcze nigdy w życiu? Jeśli nigdy nie myślałeś o sobie, jako o artystycznej duszy, idź na lekcję malarstwa, kup sztalugi i płótno i… po prostu maluj. Wstydzisz się publicznych wystąpień? Załóż vloga, gdzie będziesz dzielić się z innymi własnymi spostrzeżeniami na dowolny temat. Wakacje to idealny czas na wychodzenie w własnej strefy komfortu i przezwyciężanie ograniczeń.

Festiwal muzyczny pod namiotem

Festiwale muzyczne nie bez przyczyny cieszą się olbrzymią popularnością na całym świecie – również w Polsce. Nic dziwnego, to wszak doskonała okazja ku temu, by odpocząć od codziennych obowiązków, posłuchać muzyki najbardziej uznanych wykonawców muzycznych i spędzić kilka dni pod namiotem ze znajomymi. Jeśli dawno temu przestałeś wyjeżdżać na tego typu festiwale, w tym roku pora zebrać ekipę i wyruszyć w podróż z czasów młodości i Przystanku Woodstock. Nigdy nie byłeś na takiej imprezie? Tym bardziej musisz nadrobić zaległości!

Wielkie sprzątanie

Porządki nie należą do naszych ulubionych aktywności – co do tego większość z nas jest zapewne zgodna. Czasem jednak warto poświęcić na to kilka godzin (lub dni) i zrobić generalne sprzątanie. Wyznawcy filozofii slow life są przekonani, że pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów daje wyjątkowo oczyszczający efekt i prowadzi nierzadko do głębszych zmian na innych płaszczyznach życia.

Aktywność fizyczna bez słomianego zapału

W dobie obsesji na punkcie zdrowych diet i dążenia do smukłej sylwetki trudno oprzeć się nieustannej presji, by wyglądać szczupło i uprawiać jak najwięcej sportu. Pamiętajmy jednak, że aktywność fizyczna to nie tylko zgrabna figura, ale przede wszystkim zdrowie. Zamiast więc odkładać rozpoczęcie treningów na legendarny poniedziałek, zacznij natychmiast. Kup karnet na siłownię, basen czy crossfit. A może marzą ci się sztuki walki? Każdy rodzaj sportu przyniesie oczekiwany efekt czyli lepszą kondycję i endorfiny.

Skok na bungee dla bojaźliwych

Jak to mówią, strach ma wielkie oczy, a diabeł nie jest w istocie tak straszny, jak go malują. Jeśli obawiasz się nieco bardziej ekstremalnych form wakacyjnych aktywności, pora owe obawy pokonać i poddać się chwili. Skok na bungee, lot paralotnią, skok ze spadochronem… możliwości jest wiele, a towarzysząca im adrenalina i emocje – niezapomniane. Zamiast unikać mocniejszych wrażeń, znacznie lepiej jest odważyć się i otworzyć na nowe i ekscytujące doznania.

Własny biznes? Nie czekaj do jutra

Masz dość pracowania na cudzy sukces i myśl o stworzeniu czegoś swojego towarzyszy Ci każdego dnia? Czas urzeczywistnić swoje marzenia. Na początek stwórz biznes plan i rozejrzyj się za możliwościami dofinansowań, np. unijnych. Nie jutro, nie za miesiąc, ale dziś! Pierwszy krok jest najtrudniejszy. Gdy go wykonasz, okaże się, że każdy kolejny przychodzi z coraz większą łatwością.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy na co dzień pochłonięci pracą, czy potrafimy każdego dnia znaleźć czas na odrobinę relaksu, a nawet szaleństwa, wakacje to dla wszystkich idealny moment, by puścić wodze fantazji i zrealizować każdy, nawet na pozór szalony pomysł. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkiego, na co mielibyśmy ochotę. Możemy jednak zdecydować się choćby na kilka interesujących aktywności i za ich sprawą przeżyć wakacje swojego życia. Dzięki super szybkiej pożyczce w Via SMS na realizację wakacyjnych marzeń już nic nie stanie nam na przeszkodzie, by poddać się szaleństwu i mieć co wspominać przez następne 10 miesięcy. Powodzenia!

 
Autor:
Ekspert w dziedzinie finansów i bankowości. Maks jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Posiada 4 lata doświadczenia w dziedzinie finansów osobistych. Szczególnie interesuje się produktami kredytowymi oraz rynkiem pożyczek pozabankowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *